Устойчивите и зелените строителни практики трябва да вземат централно място в декарбонизацията
Новата Директива за енергийните характеристики на сградите влезе в сила през май месец тази година
В панел "Строителство с мисъл за бъдещето" от Годишната конференция за строителство и инвестиции, която „Мениджър“ организира за трета поредна година, участие взеха: Ренета Колева, заместник-министър в Министерство на околната среда и водите, и инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на “Райкомерс Конструкшън”.
„Много важно е устойчивите и зелените строителни практики да вземат централно място в декарбонизацията, адаптацията към климатичните промени и опазването на околната страна“, коментира Колева.
„Ролята на всички нас е водеща при изпълнението на изискванията на новата Директива за енергийните характеристики на сградите, която влезе в сила през май месец тази година и подлежи на транспониране в нашето законодателство до средата на 2026 г.“, добави тя.
Колева отбеляза, че директивата цели да адресира сериозен проблем във всички държави от ЕС – на сградите се дължат около 40% от потреблението на енергия и 35% от свързаните с нея емисии на парникови газове.
„По отношението на жилищните сгради, в България трябва да се приеме национална крива за намаление на средното потребление на енергия с 16% до 2030 г. и с 20-22% до 2035 г. Като държава членка ще имаме свободата да изберем към кои сгради да се насочат и какви мерки да се предприемат. Отделно от това, що се отнася до нежилищните сгради се предвижда постепенно въвеждане на минимални стандарти за енергийна характеристика за саниране на онези 16% от сградите, които имат най-лоши характеристики. До 2033 г. процентът на обхванатите сгради с най-лоша характеристика ще бъде 26%. Предвидена е възможност държавата да освободи определени категории сгради от това задължение“, обясни тя.
„Енергийно саниране е една от двете приоритетни области наред с транспортния сектор. От януари 2026 г. България може да започне да получава финансиране по този инструмент. Освен предвидения бюджет от ЕС се очаква и 25% национално финансиране. До юни 2025 г. трябва да представим на Европейската комисия пътна карта за плана за Социалния фонд за климата, за да може в началото на 2026 г. да бъде отключен този ресурс и да се възползва сектора“, обясни Колева.
Инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на “Райкомерс Конструкшън”, изрази мнението, че частният сектор трябва да се включи в тези инициативи.
„ В моите представи устойчив проект и устойчиво управление включва няколко елемента. Първо, да имаме ясна представа какво е текущото ни състояние. Второто е да имаме ясна цел и стратегия как да го постигнем, план с който да го осъществи. Не на последно място, да направим така ,че да не ни се изчерпат междувременно ресурсите. Ако може напълно да възстановим ресурсите – чудесно“, каза инж. Моллов.
Източник: Мениджър
С промени в Закона за кадастъра и имотния регистър гражданите и бизнесът спират да са „куриери“ на документи между институциите
Администрации, съдебни органи, лица с публични функции и организации, предоставящи обществени услуги, вече няма да изискват от гражданите и бизнеса скици на имотите и други хартиени документи
Лятна школа „Green Energy Transition“ по проектa TWIN4ECO събра млади учени и експерти по енергиен преход в Стопанския факултет
Събитието събра близо 30 млади учени и експерти с изявени интереси в областта на енергийния преход
Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна" на миналогодишните равнища
Изключение са големите градове, където има ръст на броя на сделките, както и морските градове Варна и Бургас