Дебат на градовете
Васил Терзиев: Трябва да започнем да се чувстваме като отговорни домакини на София
Всички трябва да започнем да се чувстваме като отговорни домакини на София. Това заяви столичният кмет Васил Терзиев по време на третия дискусионен панел "Дебат на градовете" на третата годишна конференция за строителство и инвестиции, която списание "Мениджър" организира. На него се дебатираха какви политики за жилищния фонд в страната има нужда, както и начините, по които да се насърчават инвестиции в повече градове у нас.
Пенчо Милков, кмет на община Русе, заяви, че най-характерното за един град е местоположението. На следващо място той посочи привличането на инвеститорите чрез доверие в институцията кметство. "Неслучайно много компании от автомобилната индустрия идват и бизнесът в тази сфера се разраства, да се създават и нови компании. Радва ме, че и местните български компании също се разширяват, което показва доверие. Важно е, за да се разраства икономиката и градът, младите хора да възприемат града като сигурно място", добави кметът на Русе.
"Важно е да започнем да гледаме в дългосрочен план и да имаме 10-15 годишна визия, която да се следва от администрацията. За да се случи това, трябва да избягаме от героичния подход в управлението и фокусът да бъде върху изграждането на една добре работеща система, която е лесно разбираема за всяка една администрация", каза кметът на София Васил Терзиев. Той подчерта, че са важни и взаимоотношенията с отделните министерства.
Сега в Столична община, кметът Терзиев и заместник-кметовете, заедно с министерствата подготвят пътна карта, в която да се разпишат всички средносрочни и дългосрочни проблеми, които стоят пред града, да е разписано кой за какво отговаря и какви ангажименти поема, стана ясно от думите му.
"От гледна точка на това как искаме да изглежда София - град с жива икономика, фокусирана върху бъдещето и да развива човешкия потенциал. Дори да оправим всички инфраструктурни проблеми на града, ако хората не избират да останат, да живеят в него и да създават семействата си тук, да създават бизнеса си в града, то този град няма кой знае какво бъдеще. За да бъде такъв обаче, ние трябва да го направим по-приятен за живеене. Това означава да се възползваме добре от даденостите му - достъпа до Витоша, минералните води, ВиК инфраструктурата, довършване на градските рингове, да има масивни инвестиции в градския транспорт, до 2030 да сме въглеродно неутрални. Това изисква инвестиции в транспорт, в строителство, така че София да бъде град, който не искаме да напуснем", посочи Васил Терзиев.
Източник: Мениджър
Жилищен пазар - поглед отвътре
Имотите ще стават все по-скъпи
Три проекта по Европейската градска инициатива търсят свои трансферни партньори
Трансферните партньори получават специален фиксиран бюджет (EUR 120 000 ЕФРР еднократна сума) и съфинансиране (EUR 30 000; собствен принос)
УАСГ сред водещите университети по субсидии за 2024 г. – акценти от националния форум за висше образование и наука
УАСГ беше класиран в първа група по размер на субсидии, получени по новата методика за качество на обучението и реализация на пазара на труда